Logotyp 2019 26 november – 1 december
Kulturhuset Väven
Filtrera
Språk
Land
Sektion
Text
Porträtt av en kvinna i brand
Céline Sciamma
Frankrike | 1 tim 59 min
West Side Story sing along!
Jerome Robbins
USA | 2 tim 33 min
Honeyland
Ljubomir Stefanov / Tamara Kotevska
Nordmakedonien | 1 tim 30 min
Familjefesten
Cédric Kahn
Frankrike | 1 tim 41 min
Children of Men
Alfonso Cuarón
Japan / Storbritannien / USA | 1 tim 49 min
The Souvenir
Joanna Hogg
Storbritannien / USA | 2 tim
Come and See
Elem Klimov
Sovjetunionen | 2 tim 22 min
Les Misérables
Ladj Ly
Frankrike | 1 tim 42 min
Ruben Brandt, Collector
Milorad Krstic
Ungern | 1 tim 36 min
Corpus Christi
Jan Komasa
Polen | 1 tim 55 min
Deerskin
Quentin Dupieux
Frankrike | 1 tim 17 min
In Fabric
Peter Strickland
Storbritannien | 1 tim 58 min
UxÅ: A Journey to the Heart of the Umeå Hardcore Scene
Gianni Manno
Frankrike | 48 min
Bait
Mark Jenkin
Storbritannien | 1 tim 29 min
Devil’s Bride
Arunas Zebriunas
Litauen | 1 tim 18 min
Nuit
Ann Holmgren
Sverige | 15 min
Topp 3
Sofie Edvardsson
Sverige | 44 min
Mr. Jones
Agnieszka Holland
Polen / Storbritannien / Ukraina | 1 tim 59 min
Dinner and a movie: Woman at War
Benedikt Erlingsson
Island | 1 tim 41 min
The Audition
Ina Weisse
Frankrike / Tyskland | 1 tim 30 min
Atlantis
Valentyn Vasyanovych
Ukraina | 1 tim 46 min
La Belle Époque
Nicolas Bedos
Frankrike | 1 tim 55 min
Doc Lounge: The Men’s Room
Jo Vemund Svendsen / Petter Sommer
Norge | 1 tim 14 min
Golden Youth
Eva Ionesco
Belgien / Frankrike | 1 tim 58 min
Hungary 2018
Eszter Hajdú
Polen / Ungern | 1 tim 25 min
The Innocent
Simon Jaquemet
Schweiz / Tyskland | 1 tim 54 min
Turinhästen
Ágnes Hranitzky / Béla Tarr
Frankrike / Schweiz / Tyskland / Ungern / USA | 2 tim 35 min
Take Me Somewhere Nice
Ena Sendijarevic
Bosnien och Hercegovina / Nederländerna | 1 tim 31 min
The Raven and the Seagull
Lasse Lau
Danmark / Grönland | 1 tim 10 min
För allas bästa
Andreas Westerberg
Sverige | 15 min
Paradise Hills
Alice Waddington
Spanien | 1 tim 35 min
History of Love
Sonja Prosenc
Italien / Norge / Slovenien | 1 tim 45 min
I väntan på döden
Isabelle Björklund / Lars Vega
Sverige | 12 min
Drömpartiet
Kulturverket
Sverige | 58 min
Heroes Don’t Die
Aude Léa Rapin
Belgien / Bosnien och Hercegovina / Frankrike | 1 tim 25 min
Äppelmelodin
Mehdi Razi
Sverige | 29 min
Det kanske är en början
Rasmus West
Sverige | 28 min
Offret
Andrei Tarkovskij
Frankrike / Storbritannien / Sverige | 2 tim 29 min
Grethe – en vapenmottagning
Anna Kristensen
Sverige | 35 min
Jag vill se Gällivare brinna
André Vaara
Sverige | 13 min
Drivkraft
Nina Winter / Vera Berggren Wiklund
Sverige | 5 min
Frieri
The Sporadic Film Collective
Norge | 6 min
Gentlemannen
Hanna Westerlind
Sverige | 18 min
Älskade jävla pappa
Saga Eserstam
Sverige | 15 min
Guld-Martin – på skidor genom tio decennier
Robert Tedestedt
Sverige | 29 min
Hæstkuk
Aasne Vaa Greibrokk
Norge | 16 min
Aerobics – A Love Story
Anders Rune
Sverige | 1 tim 17 min
Hur känns det att leva
Oliver Herdberg
Sverige | 15 min
Infektionen
Patrik Eklund
Sverige | 16 min
Med omsorg
Helena Molin
Sverige | 18 min
Min mors hemmelighet
Ellen-Astri Lundby
Norge / Sápmi | 52 min
Övertid
Reinhold Hellgren
Sverige | 6 min
Abla
Truls Svenningsson
Sverige | 14 min
After Azeroth
Joel Viksten Abrahamsson
Sverige | 15 min
Crystal Swan
Darya Zhuk
Ryssland / Tyskland / USA / Vitryssland | 1 tim 35 min
Eating Up Easter
Sergio Mata'u Rapu
Chile / USA | 1 tim 16 min
Flytten
Hossein Ahmadi
Sverige | 15 min
Galangal
Maria Loyter
Ryssland | 15 min
Get Ready With Me
Jonatan Etzler
Sverige | 29 min
Halvdan Viking
Gustaf Åkerblom
Sverige | 1 tim 31 min
Ormtyglar
Charlotta Lennartsdotter
Sverige | 19 min
Du côté de la côte
Agnès Varda
Frankrike | 24 min
Elsa la rose
Agnès Varda
Frankrike | 20 min
Le lion volatil
Agnès Varda
Frankrike | 12 min
T’as de beaux escaliers, tu sais
Agnès Varda
Frankrike | 3 min
Les 3 boutons
Agnès Varda
Frankrike | 11 min
Les fiancés du pont Mac Donald
Agnès Varda
Frankrike | 3 min
Sixten

Sverige | 1 tim 18 min
Stumfilmskonsert: Flickan i frack
Karin Swanström
Sverige | 1 tim 42 min
The Art of Working In Paris
Thor Brenne
Norge | 11 min
The Little Comrade
Moonika Siimetsa
Estland | 1 tim 40 min
The Lord Eagle
Eduardo Novikov
Jakutien / Ryssland | 1 tim 18 min
Turpa Kiinni Minun Haters
Jon Blåhed
Sverige | 45 min
Till drömmarnas land
Victor Lindgren
Sverige | 1 tim 30 min
Sune vs Sune
Jon Holmberg
Sverige | 1 tim 29 min
Taiki
Mirjam de With
Nederländerna | 1 tim 26 min
Stora stygga räven
Patrick Imbert
Frankrike | 1 tim 23 min
Stupid Young Heart
Selma Vilhunen
Finland | 1 tim 42 min