Oskar Östergren Njajta kommer till oss och berättar om sitt pågående projekt Saajve, en animerad äventyrsfilm för hela familjen, inspirerad av samiska sagor, väsen och en vardaglig närhet till naturen. Filmen produceras av Bautafilm AB och är skriven och regisserad av Oskar Östergren Njajta, med planerad biopremiär hösten 2027.
Berättelsen utspelar sig i Sápmi, där skogen möter fjället i en odefinierad tid. Syskonen Bräjta och Aanta får uppdraget att återbörda en helig träfigur till den magiska parallellvärlden Saajve. Detta för att stoppa den onda jätten Staaloe från att förstöra all världens kunskap.
Oskar Östergren Njajta var en av manusförfattarna bakom julkalendern Snödrömmar 2024, han är verksamhetsledare på kulturcentret Aejlies i Tärnaby och arbetar även med Bautafilm i Umeå. Tidigare i år tilldelades han årets ANNA-pris för arbetet med Saajve, ANNA-priset är instiftat av Women in Film and Television Sverige med stöd av Samiska Filminstitutet och Svenska Filminstitutet.
Samtalsledare under kvällen är Clara Gustavsson.
