Ninan Auassat: We, the Children är en banbrytande dokumentär som ger en ärlig inblick i livet för urfolksungdomar från Atikamekw-, Eeyou Cree- och Innu-nationerna, berättad helt och hållet ur deras eget perspektiv.
Dokumentären lyfter fram drömmarna, kampen och vardagslivet hos en ny generation urfolksungdomar som är fast beslutna att bevara sin kultur samtidigt som de navigerar de utmaningar som dagens värld innebär. Regissören Kim O’Bomsawin följde ungdomarna under sex år och lät dem tala fritt. De cyklar, fiskar och hoppas på en framtid i sina lokalsamhällen. Från syskonrelationer till personliga ambitioner utvecklas deras berättelser på ett naturligt sätt, där glädjefyllda stunder blandas med uppriktiga reflektioner om trauma, identitet och motståndskraft.
Med ett tillvägagångssätt som sätter ungdomarnas egen handlingskraft i centrum är detta en dokumentär som lyfter fram urfolksbarn och deras rätt att blomstra. Den prisbelönta filmen av en av världens främsta urfolksfilmskapare är både en gripande skildring av kulturarv och ett vittnesmål om styrkan hos den kommande generationen.
Kim O’Bomsawin är författare, filmregissör och människorättsförespråkare, särskilt för urfolkskvinnor i Canada och USA. O’Bomsawin har abenakiskt ursprung, ett First Nation-folk i Quebec, och räknas som en ledande urfolksfilmskapare.
Några av hennes tidigare verk:
2024 3500 km de sentiers partagés
2020 Call Me Human
2018 Quiet Killing
Den här visningen genomförs tillsammans med Tromsø Internationella Film Festival.
