Logotyp 2018 27 november – 2 december
Kulturhuset Väven
Filtrera
Language
Country
Section
Subtitles
Mug
Malgorzata Szumowska
Poland | 1 h 31 min
Nico, 1988
Susanna Nicchiarelli
Belgium / Italy | 1 h 33 min
Hair sing-along!
Milos Forman
USA / West Germany | 2 h 1 min
Holiday
Isabella Eklöf
Denmark / Netherlands / Sweden | 1 h 30 min
Girl
Lukas Dhont
Belgium / Netherlands | 1 h 49 min
Ray & Liz
Richard Billingham
UK | 1 h 48 min
Another Day of Life
Damian Nenow / Raúl de la Fuente
Belgium / Poland / Spain / Germany / Hungary | 1 h 25 min
Diamantino
Daniel Schmidt / Gabriel Abrantes
Portugal | 1 h 45 min
En armé av älskande
Ingrid Ryberg
Sweden | 1 h 25 min
The Wife
Björn Runge
UK / Sweden / USA | 1 h 40 min
Signal
Oscar Byström
Sweden | 11 min
Cold Water
Olivier Assayas
France | 1 h 32 min
The Bookshop
Isabel Coixet
Spain / UK / Germany | 1 h 53 min
Summer 1993
Carla Simón
Spain | 1 h 37 min
Maribor Uprisings
Maple Razsa / Milo Guillen
Slovenien / USA | ca 2 tim
The Giant
Johannes Nyholm
Sweden | 1 h 26 min
Radio Black Peter
Helena Wikström / Simon Öhman Jönsson
Sweden | 28 min
Occupied Cinema
Senka Domanovic
Serbia | 1 h 27 min
Daisies
Vera Chytilová
Czechoslovakia | 1 h 14 min
C’est la vie!
Éric Toledano / Olivier Nakache
France | 1 h 57 min
The Bird with the Crystal Plumage
Dario Argento
Italy / West Germany | 1 h 36 min
Suspiria
Dario Argento
Italy | 1 h 38 min
The Power Grid
Clara Bodén
Sweden | 5 min
The Proletarian
Jakob Arevärn
Sweden | 9 min
Western
Valeska Grisebach
Bulgaria / Germany | 2 h 1 min
Birds In Space
Jennifer Rainsford / Lena Bergendahl
Sweden | 29 min
Boom Boom
Per Josef Idivuoma
Sápmi | 9 min
The Wild Boys
Bertrand Mandico
France | 1 h 50 min
The Wild Pear Tree
Nuri Bilge Ceylan
Turkey | 3 h 8 min
Dying
Fernando Franco
Spain | 1 h 44 min
Twin Flower
Laura Luchetti
Italy | 1 h 36 min
Ernest & Celestine
Benjamin Renner / Stéphane Aubier / Vincent Patar
Belgium / France / Luxemburg | 1 h 20 min
Birds in the earth
Marja Helander
Sápmi | 11 min
The Infection
Patrik Eklund
Sweden | 17 min
The Comittee
Gunhild Enger / Jenni Toivoniemi
Finland / Norway / Sweden | 15 min
The Marriage
Blerta Zeqiri
Albania / Kosovo | 1 h 37 min
The Rugbeater
Anna Erlandsson
Sweden | 4 min
The School Nurse
Anna Brodin / Frida Sandberg
Sweden | 13 min
Mobile
Truls Krane Meby
Norway / Sweden | 10 min
Journey to the Miracle Man
Fabian Wigren / Lisa Vipola
Sweden | 1 tim 4 min
Those Years That Passed
Linnéa Thorslund
Sweden | 15 min
Gállok
Truls Andersson
Sápmi | 1 h 25 min
Arrhythmia
Boris Khlebnikov
Russia | 1 h 56 min
Mother Rabbit
Emma Skoog
Sweden | 11 min
Lilla familjen
Iveta Grofova
Slovakia / Czech Republic | 1 h 30 min
Nothing Without You
Elvira Samuelsson / Manna Bergström / Nora Holand / Robin Norberg
Sweden | 6 min
Maj Doris
Jon Blåhed
Sweden | 1 h 13 min
Áhkuide
AKKIL
Sápmi | 4 min
Heritage – Conversations From Ådalen
Bo Johan Sörensen
Sweden | 7 min
Mind over matter
Andreas Nilsson / Magdalena Munther / Samuel Pettersson
Sweden | 5 min
Morit Elena morit
Anders Sunna / Inga Wiktoria Påve
Sápmi | 5 min
Neighbours
Trond Kvig Andreassen
Norway | 38 min
Solens dotter
Sara Margrethe Oskal
Sápmi | 11 min
The Fire
Liselotte Wajstedt
Sápmi | 10 min
Underdogs
Ingela Lekfalk
Sweden | 1 h
A Woman Captured
Bernadett Tuza-Ritter
Hungary | 1 h 29 min
The Stranger
Nicole Nielsen Horanyi
Denmark | 1 h 40 min
Ensamma i rymden
Ted Kjellsson
Sweden | 1 h 50 min
LasseMajas detektivbyrå – det första mysteriet
Josephine Bornebusch
Sweden | 1 h 35 min
Gräns
Ali Abbasi
Sweden | 1 h 48 min
Volcano
Ann Holmgren
Sápmi | 20 min
Jazzoo-festen
Adam Marko-Nord
Sweden | 30 min
Lea – byns drottning
Joya Thome
Germany | 1 h 7 min