Logotyp
Filtrera
Language
Country
Section
Subtitles
Bread and Salt
Damian Kocur
Poland | 1 h 40 min
The Book of Solutions
Michel Gondry
France | 1 h 43 min
(Svenska) The Settlers
Felipe Gálvez Haberle
Argentina / Chile / Denmark / France / UK / Sweden / Taiwan / Germany | 1 h 37 min
We Are Still Here
Gunilla G Bresky
Norway / Sweden | 1 h 19 min
(Svenska) Ink, blod och strumpor
Johan Ribe
Sweden | 1 h 8 min
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Stanley Kubrick
UK / USA | 1 h 34 min
Four Little Adults
Selma Vilhunen
Finland | 2 h 2 min
Lost Country
Vladimir Perisic
France / Kroatien / Luxemburg / Serbia | 1 h 48 min
Let the Dance Begin
Marina Seresesky
Argentina / Spain | 1 h 39 min
Skádja
Eili Bråstad Johannessen
Norway / Sápmi | 17 min
Wild Strawberries
Ingmar Bergman
Sweden | 1 h 20 min
The Nature of Love
Monia Chokri
France / Canada | 1 h 51 min
Animal Kingdom
Thomas Cailley
Belgium / France | 2 h 10 min
Imprint
Mattias Olsson
Sweden | 1 h 13 min
Kalle Stropp och Grodan Boll på äventyr

Sweden | 1 h 23 min
Poor Things
Yorgos Lanthimos
Irland / UK / USA | 2 h 21 min 
Unborn Biru
Inga Elin Marakatt
Norway / Sápmi | 19 min
(Svenska) Sällskapsresan I
Lasse Åberg
Sweden | 1 h 47 min
What We See
Lucy Tulugarjuk & Carol Kunnuk
| 1 h 23 min
Princess
Roberto De Paolis
Italy | 1 h 50 min
Luxembourg, Luxembourg
Antonio Lukich
Ukraina | 1 h 46 min
Pili Ka Mo’o
Justyn Ah Chong
USA | 14 min
Sawo Matang
Andrea Nirmala Widjajanto
Canada / Indonesien | 21 min
The Lonely Cougar And The Heartbroken Stud
Jana Bringlöv Ekspong
Sweden | 14 min
The Land of Whispering Stars
Ayaal Adamov 
Russia | 24 min
Shirampari: Legacies of the River
Lucia Florez
Peru | 16 min
Winge 8600 Mo i Rana
Ane-Martha Tamnes Hansgård
Norway | 16 min
To be carried by snow
Kurt Skoog
Sweden | 59 min
Upon Entry
Alejandro Rojas & Juan Sebastián Vasquez
Spain | 1h 17 min
(Svenska) Femme
Ng Choon Ping & Sam H. Freeman
UK | 1 h 40 min
The hungry bears
Alexandra Májova & Katerina Karhánková
Czech Republic | 40 min
The Roots of Evil
Cindy Stenberg
Sweden | 31 min
The Little Bird and the Bees
Lena von Döhren
Germany | 19 min
Titina
Kajsa Næss
Norway | 1 h 30 min
Girl Gang
Susanne Regina Meures
Switzerland | 1 h 37 min
(Svenska) Det lilla gänget
Pierre Salvadori
France | 1 h 46 min
Images of you
Louise Hollerup
Denmark / Sweden | 15 min
Let the River Flow
Ole Giæver
Norway / Sweden | 2 h 4 min
Boys
André Vaara
Sweden | 9 min
(Svenska) Välkommen till min värld

France / Norway / Switzerland / Sydkorea | 31 min
Sickla
Oscar Byström
Sweden | 8 min
Three Robbers and a Lion
Rasmus A. Sivertsen
Norway | 1 h 37 min
Rap and Reindeer
Petteri Saario
Finland | 1 h 13 min
Nuit

Sweden | 15 min
Frizzes
Johanna Syrén
Sweden | 15 min
Godnight Eve
Luiz Felipe Sandre
Sweden | 7 min
Thoughts in the Hat
Gerd Aurell & Micael Norberg
Sweden | 29 min
Opening Film: The Old Oak
Ken Loach
Belgium / France / UK | 1 h 53 min
Heart North
Lisa Josephson / Sophia Josephson
Sweden | 1 h 2 min
Not Ready
Polina Blag
Sweden | 15 min
The Visitor
Veronika Lišková
Czech Republic | 1 h 23 min
Glenn, the Great Nature Lover
Anna Erlandsson
Norway / Sweden |
Knit’s Island
Guilhem Causse & Quentin L’helgoualc’h
France | 1 h 36 min
The Light
Nikolina Riselius 
Sweden | 13 min
Sing Along: Singin’ in the Rain
Stanley Donen & Gene Kelly
USA | 1 h 43 min
Knyckertz & snutjakten
Leif Lindblom
Sweden | 1 h 31 min
Labor
Tove Pils
Sweden | 1 h 36 min
Silen Film Concert: The Phantom Carriage
Victor Sjöström
Sweden | 1 h 47 min
Dinner and a Movie: Falling Leaves
Aki Kaurismäki
Finland | 1 h 21 min
Paradise
Amanda Kernell
Sweden | 19 min
Stage fright
Per Lindberg 
Sweden | 11 min
Graze
Inga Kempe
Sweden | 28 min
The School Nurse
Anna Brodin & Frida Sandberg
Sweden | 13 min
Tallyho, Tallyho – I’ve shot a drone
Helena Wikström / Peter Sténs
Sweden | 6 min
Ernest & Celestine 2: A Trip to Gibberitia
Julien Cheng & Jean-Christophe Roger
France | 1 h 20 min
My Sailor, My Love
Klaus Härö
Belgium / Finland / Irland | 1 h 43 min
And the king said, WHAT A FANTASTIC MACHINE!
Axel Danielson & Maximilien Van Aertryck
Sweden | 1 h 28 min
Bullets
Peter Pontikis
Sweden | 1 h 35 min
Dancing Queen
Aurora Langaas Gossé
Norway | 1 h 30 min
EADNI
Liselotte Wajstedt
Sweden |
Eina
Michael Vella & Tommy Vella
Germany | 21 min
Indigenous Police
Egil Pedersen
Norway | 12 min
Ivalu
Anders Walter & Pipaluk K. Jørgensen 
Denmark | 17 min
Lake Baikal
Alisi Telengut
Canada / Germany |
Leila
Fariba Haidari
Sweden | 25 min
Locked Cabin
Theo Rosén
Sweden | 20 min
Mommy
Milad Alami
Denmark / Sweden | 11 min
Muohtačalmmit
Hans Pieski & Arttu Nieminen
Finland / Sápmi | 10 min
Vem är du, Mamma Mu?
Christian Ryltenius
Sweden | 1 h 6 min
Tigers
Ronnie Sandahl
Sweden | 2 tim 4 min